پزشکی پالیاتیو یا طب تسکینی، حوزه ای چند رشته ای و  ﺷﺎﺧﻪ اي از ﻋلم ﭘﺰﺷﻜﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﻮﺿﻮع آن درﻣﺎن ﻫﺎي ﺗﺴﻜﻴﻨﻲ ﺑﻴﻤﺎران ﻣﺒﺘﻼ ﺑﻪ بیماری های صعب العلاج نظیر ایدز، سرطان، ام اس و ... می باشد.

 

در طب تسکینی رسیدگی و ﻣﺮاﻗﺒﺖ از بیماران موجب افزایش سطح ﻛﻴﻔﻴﺖ زﻧﺪﮔﻲ بیماران و خانواده هایشان می شود و تا حد امکان ﻋﻼﺋﻢ و ﻧـﺸﺎﻧﻪ ﻫﺎي آزاردﻫﻨﺪه بیماری را کنترل کرده  و شرایط را برای نزدیکان فرد مبتلا آسانتر و قابل قبول تر می کند.
بیماری های مزمن و صعب العلاج، مشکلاتی برای بیمار، جامعه، خانواده و مردم ایجاد می کنند. اگرچه بیماری های قلبی عروقی و سایر بیماری ها کنترل شده و رو به نزول هستند اما بسیاری از بیماری های صعب العلاج در سطح دنیا رو به افزایش هستند. به عنوان مثال سرطان طی 100 سال اخیر در دنیا نتوانسته کنترل شود و بعد از گذشت 12 سال از قرن 21 هنوز مرگ و میر ناشی از سرطان رو به افزایش است. از این رو، طی دو دهه اخیر اکثر کشورها به این فکر افتادند که از متخصصانی به نام متخصصان پالیاتیو که از مدت ها قبل در انگلیس  کار خود را آغاز کرده بودند بهره گیری کنند. نزدیک به 35 سال پیش انگلیس این طب را به طور تخصصی ایجاد کرد و در سال 1987، سازمان بهداشت جهانی به همه کلینیک ها و بیمارستان های مختلف دنیا اعلام کرد که باید مجهز به "کلینیک درد"   یا پالیاتیو شوند.
امروزه توجه به طب تسکینی یک واقعیت است و صد البته یک نیاز برای همه بیماران. لازم است همه بیمارانی که به بن بست ( End Stage )
 رسیده اند، تحت نظر متخصص پالیاتیو هستند. حتی اکثر بیمارانی که نارسایی شدید کلیه هم دارند و منتظر پیوندند و یا فردی که از یک اختلال روانی و یا بیماری روحی رنج می برد و مبارزه ای که با بیماری دارند هنگامی که یک متخصص پالیاتیو در کنار آنها است، با حداقل هزینه سعی می شود بیمار مداوا شود. وقتی بیمار با پزشک و یا پرستار تماس می گیرد و نگرانی هایش را می گوید، گاهی به دیدن او می روند و در منزل برای تکسین درد اقدام می کنند.  پالیاتیو در زبان لاتین یعنی "پوشش ". به تنهایی هم نمی توان این کار را انجام داد بلکه باید یک تیم این کار را هدایت کنند.
در حقیقت طب تسکینی مجموعه‌ای از اقدامات درمانی و حمایتی یکپارچه می باشد که در راستای مدیریت یک بیمار مبتلا به بیماری صعب‌العلاج صورت می گیرد و متخصصان این حوزه تلاش می کنند تا ضمن توجه به ابعاد مختلف سلامتی از جمله سلامت جسمانی ( Biological )
 ، سلامت روانی ( Psychiatric )، اجتماعی ( Social ) و سلامت معنوی ( Spiritual ) ، تا حد امکان از عوارض و آسیب‌های بیماری به فرد بیمار و خانواده اش کم کند  و در نهایت بتواند ضمن درمان فرد به تامین نیازهای روحی، روانی، اجتماعی و معنوی بیماران بپردازد.

امیر لطفی حقیقت
روانشناس، مدرس دانشگاه،
دانشجوی دکتری تخصصی مشاوره
از درمانگران مرکز خدمات رواشناسی ومشاوره هدی
(دستیار دکتر عبدالرحیم حزینی، رییس و بنیانگذار طب تسکینی در ایران)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید