پنج گام عملی برای داشتن حضور آگاهانه در لحظه (مایندفولنس)

امیر لطفی حقیقت

دانش آموخته دکتری مشاوره، روانشناس و مدرس دانشگاه

(از مشاوران مرکز )

 

خانه واقعی ما در گذشته نیست؛ خانه واقعی ما در آینده هم نیست. خانه واقعی ما در «اینجا» و «اکنون» است. زندگی تنها در اینجا و اکنون مفید است و آن خانه واقعی ما است.

حضور آگاهانه در لحظه (مایندفولنس) نیرویی است که به ما در تشخیص موقعیت های فرحبخش و شادمان یاری می دهد که پیشتر در زندگی ما وجود داشته است. شما مجبور نیستید که ده سال صبر کنید تا این شادکامی را تجربه کنید. این مهم در هر لحظه  از روزهای زندگی شما حضور دارد. کسانی در زندگی ما هستند که زنده اند اما خودشان نمی دانند. اما هنگامی که تنفس می کنید، و از تنفس خود آگاه هستید، معجزه زندگی کردن را لمس می کنید. به همین دلیل حضور آگاهانه در لحظه (مایندفولنس) منبع شادکامی و لذت بردن از زندگی است.

اغب مردم فراموشکار هستند؛ آنها به راستی در یک زمان زندگی نمی کنند. ذهن ایشان در گرفتاری ها، ترسها، خشم ها و تاثراتشان مانده است، آنها حضور آگاهانه در لحظه ندارند. به این حالت فراموشی گفته می شود؛ به معنای اینکه در اینجا حضور آگاهانه ندارند؛ و در حقیقت اینجا نیستند. شما در گذشته و یا در آینده گرفتار شده ند. شما در لحظه اکنون نیستید، باید عمیق زندگی کنید. این «فراموشی آگاهانه» است.

نقطه مقابل فراموشکاری، حضور آگاهانه در لحظه یا مایندفولنس است. حضور آگاهانه در لحظه یا مایندفولنس هنگامی است که به راستی در اینجا باشید، ذهن و بدن با هم هماهنگ باشند. با حضور آگاهانه کامل در لحظه دم و بازدم می کنید، ذهنتان را معطوف به بدن خود می کنید و این یعنی اینکه در اینجا هستید. هنگامی که ذهن و بدن شما با هم هماهنگ هستند، در لحظه حضور دارید. سپس می توانید بسیاری از موقعیت های شادی بخش را که در اطراف هستند را تشخیص دهید.

  تمرینات حضور آگاهانه در لحظه (مایندفولنس) می باید لذت بخش باشند، نه با تلاش و کار. آیا شما مجبور هستید تا برای نفس کشیدن تلاش کنید؟ به تلاش نیاز ندارید. برای تنفس کردن، فقط دم و بازدم انجام می دهید. فرض کنید با یک گروه از دوستانتان غروب زیبای خورشید را به نظاره نشسته اید. آیا شما برای لذت بردن از منظره زیبای غروب خورشید ناچار هستید به خودتان سختی دهید؟! نه، مجبور نیستید تا تلاشی کنید. فقط از آن لذت می برید.

نفس کشیدن درست شبیه همین کار است. اجازه دهید دم و بازدم کار خودش را انجام دهد. از آن آگاه باشید و لذت ببرید. بی هیچ زحمتی. راه رفتن آگاهانه هم شبیه همین کار است. هر گام شما لذت بخش است. هر گام کمک می کند تا شگفتی های زندگی را لمس کنید، در درون وجودتان و در پیرامونتان. هر گام یک صلح درونی است. هر گام یک لذت است. بله ! این ممکن است.

در طول زمان اجرای تمرینات مایندفولنس، لازم است گفتگو را متوقف کنید - نه تنها گفتگو با دیگران را ، بلکه گفتگوی درونی را نیز باید ترک کرد. گفتگو با خود نوعی اندیشیدن است، گفتگوی ذهنی در درون قلب و اندیشه ادامه می یابد و همینطور ادامه می یابد و ادامه می یابد ... . سکوت واقعی پایان دادن به گفتگو با دیگران و با خود است. این نوع سکوت نیست که اندیشه های اضطراب زا و مخرب ما را سرکوب می کند. این بسیار ظریف تر از سکوت معمولی است. سکوت آگاهانه نوعی سکوت بسیار قدرتمندی است. این سکوت است که ما را درمان می کند و تغذیه می کند. مایندفولنس شادی و خوشبختی را به دنیا می آورد.

 منبع دیگر خوشبختی تمرکز است. هنگامی که از چیزهایی مانند یک گل آگاه هستید و می توانید این آگاهی را حفظ کنید، یعنی روی گل تمرکز کرده اید. وقتی تمرکزتان قوی می شود، شما فرصتی برای رسیدن به یک موفقیت برای رسیدن به بینش پیدا می کنید. اگر روی یک ابر تمرکز کنید می توانید با طبیعت ابر آشنا شوید. شما می توانید در مورد یک فرد مراقب باشید و اگر توجه و تمرکز کافی داشته باشید، می توانید یک پیشرفت و ماهیت آن شخص را درک کنید. شما می توانید در مورد خود و یا احساسات خود نظیر خشم، ترس،  شادی و  ... تمرکز کنید.

هر چیزی می تواند هدف مدیتیشن شما باشد و با انرژی قدرتمند تمرکز، می توانید بینش خود را رشد دهید. درست شبیه یک ذره بین است که نور خورشید را متمرکز می کند. اگر نقطۀ نور متمرکز را روی یک کاغذ قرار دهید، آن را می سوزانید. به طور مشابه زمانی که ذهنیت و تمرکز شما قدرتمند است، بینش شما را از ترس، خشم و ناامیدی آزاد می کند و شادی واقعی، صلح واقعی و شادی واقعی به ارمغان می آورد.

هنگامی که شما بر طلوع آفتاب متمرکز هستید، زیبایی آن برایتان بیشتر دلنواز می شود. فرض کنید یک فنجان دمنوش معطردر مقابل شماست و قصد دارید آن را میل کنید. اگر ذهنتان پریشان باشد، واقعا نمیتوانید از دمنوش لذت ببرید. شما باید روی دمنوش تمرکز داشته باشید تا عطر دمنوش، خود را نشان دهد و برای شما لذت بخش باشد. به همین دلیل مایندفولنس منابع شادی و بهجت درونی است. به همین دلیل یک تمرین مناسب مایندفولنس ، لحظه ای شاد و آرامش بخش ایجاد می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید