علت و درمان تک عصبی در کودکان:

 

تیک: عبارت اند از،  انجام دادن حرکت و رفتاری با ایجاد کردن صدایی به صورت غیر ارادی که به طور ناگهانی از فرد سر می زند و به صورت تکرار شونده و سریع، اما فاقد ریتم می باشد. 

تیک ها حداقل به صورت گذرا در بسیاری از افراد از جمله کودکان دیده می شود و معمولا استرس ها بروز آنها را افزایش، و تمرکز را برای حداقل مدت زمان کوتاهی کاهش می دهد.

 

تیک به 2 دسته تقسیم می شود:

1- صوتی: تیک هایی که با صدا همراه است مثل سرفه کردن، صاف کردن گلو و ...

2- حرکتی: همراه با رفتار و فعلی هستند مثل : پلک زدن، شکلک درآوردن، تنگ کردن چشم و ...

 

نوعی تیک وجود دارد که فرد به صورت هم زمان دچار تیک صوتی و حرکتی می شود که اختلال تورت یا توره نام دارد.

 

روش های درمان تیک عصبی:

1- درمان به صورت دارویی: که با داروهایی به نام آنتی سایکوتیک و ضد اضطراب استفاده می شود.

2- درمان روان درمانی: آموزش ریلکسیشن، آموزش به خانواده، صورت می گیرد.

 

 

منبع : NINIsite.com

 

ادامه ارزش های بازی

 

ارزش یادگیری

 

کودک به وسیله بازی در ضمن لذت بردن از بازی و اسباب بازیهای مختلف به کشف رنگ، اندازه، ترکیب آنها پی می برد و همچنین اینجاست که ارزش آنها را درک می کند و هرچه بزرگتر می شود مهارتهای بیشتری را می آموزد.

 

کودک از راه بازی به مطالبی پی می برد که در هیچ کتاب درسی و غیر درسی نمی تواند آنها را بیاموزد. تجربیاتی از محیط پیرامون خود که تا بزرگسالی و حتی تا پایان زندگی همراه او باقی است. 

 

خواندن، نوشتن، نمایش، سرود، تماشای فیلمهای جالب و آموزنده در عین اهمیت در آموزش و لذت بخش بودن برای کودکان به اندازه بازی اثر بخش نیستند. بلکه کودک تنها از راه بازی است که ارزش ها و توانایی های خود را در می یابد و آنها را کشف می کند. 

 

همچنین بازی در کشف خودپنداره کودک نقش مهمی را ایفا می کندو به داشتن مفهوم روشنی از خویشتن کمک می کند. در واقع عمده یادگیری های کودک از راه بازی است.

 

ادامه دارد...

 

#لوزا_مینایی

#روانشناس_کودک

 

ادامه ارزش های بازی

 

در مطلب قبلی انواع ارزش های بازی مطرح شد و همچنین ارزش اجتماعی مفصلا توضیح داده شد. در این قسمت ارزش بدنی و ارزش دهنی نیز توضیح داده خواهد شد:

 

ارزش بدنی

بازی برای رشد و پرورش عضلات کودک ضروری است. همچنین در هنگام بازی انرژی اضافی کودک مصرف می شود که اگر این انرژی اضافی از بین نرود باعث می شود تا کودک پرخاشگر، هیجانی، تندخو و به طور کلی باعث مشکلات زیادی برای کودک و والدین او می شود. 

 

ارزش ذهنی

کودک با بازی به شناخت و مهار محیط می پردازد و نیروهای ذهنی او به کار می افتد. توانایی هایش را می آزماید بدون اینکه مسئولیتی در قبال فعالیتهایش داشته باشد. همچنین کودک در حین بازی است که یاد می گیرد مرز بین خیال و واقعیت را تفکیک کند.

 

ادامه دارد...

 

#لوزا_مینایی

#روانشناس_کودک

مینایی, [۰۸.۰۴.۱۸ ۲۰:۴۳]

ارزش بازی برای کودکان

 

اهمیت بازی در رشد و تکامل کودکان نمود می یابد. ارزش ها و فواید بازی برای کودکان اینطور تقسیم بندی می شود:

 

ارزش اجتماعی

ارزش بدنی

ارزش ذهنی

ارزش یادگیری

ارزش درمانی

ارزش تربیت اخلاقی

 

ارزش اجتماعی

کودک بدون بازی با خود و بازی با کودکان دیگر فردی خودخواه و خودبین بار می آید. از راه بازی است که همکاری با گروه همسال و غیر همسال را می آموزد. همچنین از راه بازی است که شخصیت کودک در گروه شکل می گیرد.

 

 بازی های هدفمند و مفید در مقایسه با بازی های بی هدف و آزاد فرصت مناسبی را برای کسب رفتار اجتماعی فراهم می کند. کودک به وسیله بازی است که یاد می گیرد چگونه با دیگران ارتباط برقرار کند و مشکلات خود را در گروه همسالان خود حل کند. 

 

بازی به کودک کمک می کند که به طور مطلوب به صورت یک انسان اجتماعی رشد و تکامل یابد و همچنین به کودک امکان می دهد که چطور در بزرگسالی فردی مستقل شود.

 

ادامه دارد...

 

#لوزا_مینایی

#روانشناس_کودک

 

 

 

بازی چیست؟

بازی راهی است که به کودک آنچه را که کسی نمی تواند به او بیاموزد یاد می دهد همچنین بازی همانند زندگی کودک است . بدون اینکه به نتیجه نهایی توجه داشته باشد یا منتظر دریافت پاداش باشد . بازی یک رفتار فطری است که در همه موجودات دیده می شود وعامل رشد و یادگیری در موجودات زنده است .به عبارتی کودک بازی می کند تا رشد و پرورش یابد. بازی فعالیتی طبیعی ،لذت بخش ،شگفت انگیز و پر رمز و راز است. همگان می دانند بازی چیست اما کسی نمی تواند ان را تعریف کند . بازی وسیله ای برای بیان احساسات ،برقراری روابط ،توصیف تجربیات ،آشکار کردن آرزوها و خود شکوفایی است. نگرش کودک به خود و جهان اطرافش به وسیله ی بازی شکل میگیرد . در واقع کودک از طریق بازی است که به احساسات خود و دیگران آگاه می شود . به عبارتی کودکی که از بازی محروم می شود رشد طبیعی و سالمی نخواهد داشت.از طریق مشاهده بازی کودک می توان به میزان هوش وی پی برد.بازی همراه با فعالیت های بدنی دلیل برسلامت جسمی کودک همانند کار برای بزرگسالان است ؛اما کاری که احتیاج به اموختن ندارد. کودک سالم نمی تواند پنج دقیقه ارام بنشیند و دائما در تلاش و بازی با چیزهایی است که می بیند و لمس می کند .در نتیجه کودک به محیطی نیازمند است که بتواند خودش باشد ،جایی که بتواند بدود ، خود را ببالا بکشد ،فریاد بزند،بشکند وبسازد . در واقع او همه امیال خود را با بازی ارضا می کند . کودک سالم منحصرا به یک نوع فعالیت نمی پردازد بلکه از فعالیتی به فعالیت دیگر متوجه می شود .بازی این فرصت را برای کودک فراهم می کند که با کمال ازادی حواس خود را به کار بیاندازد و ننیروی تفکر ،خلاقیت و هیجانات خود را پرورش دهد . در نتیجه کودک به وسیله بازی همه استعدادهای خود را کشف می کند بنابراین بازی تمرینی است برای زندگی

روانشناس کودک 

لوزا مینایی